Alumni Awards

Previous Recipients

 

YOUNG ALUMNI ACHIEVEMENT AWARD

2019 Matthew Kammerer (2011)
2018 Emily Clifton (2005)

2017 Dr. Katie Dyer (2011)
2016 Brandon Hood (2005)
2015 Charlie Blackmon (2006)
2014 Marc McAfee (2007)
2013 Tara Thomas Currier (2004)
2012 Dr. Melissa Breedlove Adams (2000)
2011 Nick Markakis (2003)
2010 Holly Gunter Royston (2001)
2009 Rev. Catherine Boothe (1999)
2008 Brittany B. Girle (2001)


 

DISTINGUISHED ALUMNI AWARD FOR LIFETIME CAREER ACHIEVEMENT
 

2019 Richard Burrell (1947)
2018 Rudy Harrell (1971)
2017 Lt. Col. Michael L. Thomas, USAF, Ret. (1980)
2016 Ronnie Milsap (1964)
2015 Jimmy Tallent (1972)
2014 William "Bill" Roberts (1952)
2013 Robert "Bob" Head (1959)
2012 James McIntyre Jr. (1959)
2011 Honorable Edgar L. Jenkins (1951)
2010 Jack T. Brinkley (1949)
2009 Tom Forkner (1937)
2008 Zell B. Miller (1951)


 

YHC FAMILY OF THE YEAR AWARD  

 

2019 The Broadrick Family
2018 The McCollough Family
2017 The Souther-Stephens Family (1914, 1958, 1960)
2016 The Bone Family (1957, 1967, 1984, 1986, 2009, 2010, 2015)
2015 The Arrendale-Pleasants Family
2014 Duckworth Family
2013 Garrard Family
2012 Harrell Family (1968, 1969, 1970, 1971, 1975, 1977, 1994)
2008 Shelnutt Family


 

NANCY LOUISE HAYNES STEPHENS SANDERSON ROBERTSON OUTSTANDING FRIEND AWARD
 

2019 Dr. Clay Dotson
2018 Jerry Nix
2017 Wyck Knox
2016 Margret Oswald
2015 Jacky Jones
2014 Henry "Hank" Aaron
2013 Richard and Shirley McGinnis
2012 O. Wayne Rollins Family
2011 Lillie Mae Green and the Green family
2010 Dr. William Harry and Harriet Hargrove Hill
2008 Margaret A. Pitts and the W. I. H. and Lula E. Pitts Foundation


 

SPIRIT OF YOUNG HARRIS AWARD
 

2019 Jan Keith (1969)
2018 Candler Johnston Ginn (1977)
2017 Rev. James Styles (1947)
2016 Rufus Brown (1960)  


 

SUSAN B. HARRIS AWARD

2015 Ruth Woolley Sapp (1967)
2014 Dorothy "Dot" Lowe O'Dillon Sayer (1945)
2013 Carole Morgan (1958)
2012 Shirley Carver Miller (1954)
2011 Dr. Sylvia McCoy Hutchinson (1958)
2010 Elizabeth Hampton Cornelius (1957)
2009 Sally Boyd (1960)
2008 Clair Wofford Frazier (1981)
2007 Beverly Barrow Woodward (1952)
2006 Eunice Erwin Brown (1936)
2005 Fay Harmon Clegg Hoag (1933)


 

IUVENTUS AWARD

2015 Harriett Matthews Ward (1970)
2014 Dr. Margaret "Peggy" Pleasants Thrasher (1959)
2013 Dr. Elizabeth "Liz" Fincher Nevil (1957)
2012 Dr. Timothy Tennent (1979)
2011 Henry “Hank” Huckaby (1962)
2010 Charles R. “Bob” Short (1951)
2009 Rev. Dr. Don Harp, Jr. (1961)
2008 Jerry A. Taylor (1971)
2007 Marshall Elizer (1930)
2006 John W. Kay (1956)
2005 W. Byron King (1935)


 

ARTEMAS LESTER AWARD
 

2015 Rev. Sam Coker (1947)
2014 Rev. Fred Whitley (1966)
2013 Bishop Charles W. Hancock (1944)
2012 Rev. Bob Bone (1957)
2011 Rev. David Haygood Sr. (1960)
2010 Rev. Dr. Robert V. Ozment (1946)
2009 Rev. Dr. Ernest Seckinger (1937)



EXCEPTIONAL MILITARY SERVICE AWARD    
 

2015 Sgt. Joshua Wetzel (2007)
2013 Brig. Gen. Royce Smith (1946)
2012 Eric Gibbs (1992)